KRIŠKE PODI / LUKNJA petak 05.08.2016. - nedjelja 07.08.2016.

PLANINARSKO DRUŠTVO „GLAS ISTRE“ PULA

ORGANIZIRA PLANINARSKI IZLET U SLOVENIJU

KRIŠKE PODI / LUKNJA

od petka 05.08.2016. do nedjelje 07.08.2016.

Polazak autobusa iz Pule:    05.30 Veruda

05.45 Plodine

1. dan - petak 05.08.2016.

Krećemo iz Pule prema Kopru. Zaustavljamo se na odmorištu Lom te nastavljamo  putovanje prema Mojstrani. Kroz dolinu Vrata stižemo do Aljaževog doma gdje parkiramo i dijelimo se u dvije grupe.

GRUPA A (teža – kondicijski jako zahtjevna)

Od Aljaževog doma (1015 m) grupa ide se preko doline Sovatna prema Pogačnikovom domu (2050 m). U domu je odmor, večera i spavanje.

Uspon traje oko 5 sati. Visinska razlika 1035 metara. Grupu može činiti maksimalno 35 planinara zbog ograničenog smještaja u domu.

GRUPA B (lakša i manje zahtjevna)

Grupa se smješta u Aljaževom domu te će se nakon toga okupiti i krenuti nizbrdo prema Koči pri Peričniku (750 m) i slapu Peričnik. Staza se lagano spušta oko 250 m uz cestu i riječicu Triglavska Bistrica.  Nakon razgleda fenomenalnog slapa Peričnik i okrijepe u Koči pri Peričniku istim putem se vraća u Aljažev dom na večeru i noćenje. izlet traje oko 4 sata. Staza je nezahtjevna, u hladovini.

1. dan - subota 06.08.2016.

GRUPA A

U 7 sati nakon doručka grupa kreće kružnom stazom na Križ (2410 m), Stenar (2501m) te ovisno o mogućnosti i uvjeta preko Dovških vrata (2180 m) na Bovški Gamsovec (2392 m) i natrag. Vraćamo se u Pogačnikov dom gdje je odmor, večera i spavanje. Tura traje oko 7 sati (jako zahtjevno!).

GRUPA B

Poslije doručka grupa kreće prema Bivaku pod Luknjom (1480 m) gdje će se napraviti kraća stanka. Odatle se nastavljai prema Luknji (1758) m – točki raskrsnice puteva prema Triglavu i Bovškom Gamsovcu. Povratak prema Bivaku pod Luknjom i drugim putem prema Aljaževom domu. Visinska razlika cca 750 m. Uspon traje oko 3 sata a silazak oko 2 sata. Tko ne želi do Luknje može ostati kod Bivaka i odmarati se dok se grupa ne vrati sa Luknje. Staza je kategorizirana  kao laki označeni put.

Tko ne želi na ovaj uspon može provesti dan u šetnji prekrasnom okolicom Aljaževog doma u sjenci vrhova Triglava i Stenara.

1. dan - nedjelja 07.08.2016.

GRUPA A

Nakon doručka grupa se spušta prema Dolini Trente (cca 600 m) gdje će ju čekati bus (kod serpentine br. 50 na cesti za Vršič).

Grupa se busom prevozi do Koče pri izviru Soče gdje se sastaje sa Grupom B. Od Koče se može popeti do izvora Soče (cca 15 min. hoda). U Koči je moguće ručati ili se samo okrijepiti.

Spuštanje prema Dolini Trenta traje oko 5 sati (visinska razlika oko 1400 m).

GRUPA B

Nakon doručka grupa kreće busom prema Mojstrani i Vršiču (1611 m). Na Vršiču će se napraviti kraća pauza za razgledavanje. Sa Vršića put se nastavlja prema Dolini Trente (cca 600 m).

U Dolini Trente na 50-toj serpentini (zadnja serpentina prije Trente) grupa B napušta bus koji ostaje čekati planinare grupe A. Planinari grupe B se planinarskom stazom uspinju prema Koči pri izviru Soče i izvoru Soče. Staza vodi lagano uzbrdo uz cestu i rijeku Soču. Uspon traje oko 2-3 sata, ovisno o zadržavanju uz usputne prirodne ljepote (rijeka, slapovi, izvori). Visinska razlika je oko 300 m.

U Koči je moguće ručati ili se samo okrijepiti.

Nakon okupljanja obje grupe i odmora u Koči pri izvoru Soče u popodnevnim satima slijedi povratak prema Puli.

CIJENA IZLETA: 250 kn (samo prijevoz)

- ostale troškove plaćaju sudionici izleta individualno

Ostale cijene (informativno):

U Pogačnikovom domu :

- noćenje u 12 eura

- u skupnim sobama   8 eura

- večera u domu   10 eura

- doručak   7 eura

U Aljaževom domu :

- noćenje u 10 – 16 eura ovisi o broju leržajeva u sobi

- doručak i večera prema meniju, slično kao u Pogačnikovom domu ali veći izbor

Broj učesnika u grupi A je ograničen na 35 sudionika zbog ograničenog broja ležaja u domu. Grupa B ograničena je do popunjenja busa.

Prijave i uplate u prostorijama PD "Glas Istre": 13.07.2016.

20.07.2016.

27.07.2016.

03.08.2016.

Konačna lista izletnika formira se na temelju redoslijeda uplata za izlet.

Uzeti sa sobom odgovarajuću planinarsku opremu te u slučaju kiše kabanicu ili košobran. Za grupu A potrebna je oprema za visoko gorje (obavezno ponijeti planinarsku kacigu). Za grupu B potrebna je standardna planinarska oprema.

Voditelj izleta i grupe A

ZLATKO MODRUŠAN